Elf’gilin Fırçalar..

Bazı markalar bünyede obsesyon merkezlerimizi uyarabilir, aman dikkat..Misâl,  adım Hatice olsa HTC marka cep telefonlarının; Elif olsa da çaresiz Elf etiketli kozmetik malzemelerinin otomatikman müptelası olacaktım mazallah..(Tüm Hatice ve Eliflere duyurulur 😉

Bu bağlamda bugünkü blog yazımız Elifleri ilgilendiriyor..Çoğunuz gibi ben de e.l.f. adresindeki Ücretsiz Kargo müjdelerine ve üç beş dolarlık fiyat etiketlerine mükerrer defalar bir heyecanla ama beyhude koştum: Acep nedendir diyenlere lafım; .com uzantılı site malesef A.B.D. ve Kanada dışında hiçbir yere gönderim yapmıyor..Dolayısı ile .com uzantılı sitenin dolar bazındaki  ucuz fiyat etiketleri de, birbirinden cazip kampanya müjdeleri de insanı çatlatmaktan öteye gitmiyor bizim için şimdilik..Biz onun yerine co.uk uzantılı siteden sipariş ede.co.uk; etiketler İngiliz Sterlini (2,90 olmuş sterlin vuuuu) cinsinden ve aynı ürün (adaletin batsın çapraz kur mekanizması!) iki kat daha pahalı! Yersen!

Benim aşağıda bahsini açacağım fırçalar Studio Serisinden..Bir şey bildiğimden mi o seriden tercih yaptım;yooo..En pahalı seri oydu ve zeytin – peynir alırmışcasına tamamen “Pahalı olan iyidir” önyargısıyla hareket ettim..

Gelsin yavrucakların toplu fotosu madem!

2012-02-15 20.52.01

Bu fırçaların bir güzel yanı da, hangisinin ne amaca uygun kullanılabileceği üzerlerinde bir bir yazıyor..Yazmasa da allık fırçasını dudağımıza ruj sürmek için kullanacak değiliz hoş ama ince bir detay ve özellikle de fırçalarla yeni haşır neşir olanlar için pratiklik sağlayabilir neticede..Keşke şu kalabalık restoran masalarında da kaçık çatalın üzerine bu tarz “kopya”lar yazsalar değil miyuuuu?

Ben onları aldığımda herbirinin fiyatı £3.50  (10 denemeden sonra sterlin işaretini buldum çok şükür  – ALt Gr+2) idi; güncel fiyatları ise £3,75..11TL civarı yani..Peki 11TL vermekle kâra geçmiş olur muyuz, bu fırçalar 12TL’lik iş görür mü derseniz, buyrun hepbirlikte biraz daha yakından bakalım..

Öncelikle şunu itiraf etmem gerek ki, MAC – Inglot ve Sigma marka fırçalarla tanışmış ve kaynaşmış olmam dolayısıyla makyaj fırçalarına yönelik beklenti düzeyim epey yükselmiş vaziyette ve tabiri caizse bu anlamda çıtayı yükselttikten sonra tutup da sentetik kıllı/orta kalite fırçalara övgü dolu sözler yazmak pek samimi olmuyor; Allah adamı taş yapar öncelikle! MAC’le, Sigma’yla, Inglot’la Nirvana’ya ulaş, ondan sonra tut “şu Elf’in sentetik fırçaları var ya, astayım ben onlara..”de, olacak iş değil elbet..Yine de işi mümkün mertebe gaddarlığa götürmeden yapmalıyım bu işi; bütçesini yüzlerce liralık makyaj fırçaları için sıkmaktan çekinmeyecekler kadar bunu delilik olarak görenler de var elbet..

Öncelikle her ne kadar bu fırçaların profesyonel kullanım amaçlı olduğu söylense de bu “profesyonellik” ten ne beklediğinize bağlı; tanesinin Türk parasıyla 11 TL’den satıldığı sentetik kıllı fırçalar, yanlış olmasın da??..Öte yandan, beklentiye de bağlı olarak, fiyatlarına göre işgörürlükleri “amatör” makyaj severler için gayet iyi bana soracak olursanız; yani 10-11 TL gibi bir fiyata bunların “işgörür” muadilini bulamazsınız bizim parfümerilerde misal..Öte yandan, şimdiki aklım olsa onlarca markadan yine onlarca fırçaya para dökmek yerine gider Sigma Beauty’dan toparlardım fırçalarımı; kargo ücreti yüksek olan sitenin belli dönemlerdeki indirimlerimleri kaçırılmayacak olursa MAC muadili güzel fırçaları var cidden..Gerçi ben n’aptım; tuttum elimde onca fırça varken MAC emsalleriyle bir bir değiştirdim hepsini ve bir set MAC dizebilmek için on tane MAC seti parası harcamış oldum beyhude :S Eee boşuna dememişler “Tecrübelerim enayiliklerimdir” diye..

1

Bu fırçalar esasında benim acemilik evreme denk geldiler ve sırf bu nedenle de başlarına gelen ne pişmiş tavuğun ne de yanmiş baluğun başına gelmedi: Aaaa bu fırçalar yıkanıyormuş diyerek pirinç gibi suya mı yatırmadım, kurusunlar deyu kaloriferin üstüne mi sermedim :S İyi bile dayandılar..Kıl, tüy döktüklerine de şahit olmadım Allah için..Demem o ki, öyle çıt kırıldım alet edevatlardan değil bunlar, o konuda içiniz rahat olsun..Yanlız bu yukarıdaki Powder Brush’ın akıbetinden de bahsedeyim ki ben ettim, henüz etmemiş olanlar etmesin: Fırçalarımı ilk aldığımda bir heves foşur foşur köpürtüp suyun altında yıkıyordum dediydim ya; en ufak bir mübalağa yoktu; netice mi? İçine su aldığı için zamanla metal aksamları oynayan fırçalar..Şikayetçi miyim, asla! Benim bu fırçalardan memnun olmama nedenime gelecek olursak da, -fondöten ve kapatıcı harici- (onlar da zaten nem ve ıslaklık doğal kıllarda ciddi bir bakteri tehdidi oluşturduğu için doğal kıldan üretilmiyorlar dikkat ettiyseniz ) sentetik fırçaları yüzüme değdirmekten haz etmiyorum: Doğal kıllı fırçaların aksine sentetik fırçalar kokuyorlar, sertler, fırça darbeleri iz bırakıyor ciltte ve yeterince doğal uygulama yapabilme konusunda inatlaşıyorlar sizinle!

İlk fırçamız olan Powder Brush, hem ıslak hem de toz formdaki ürünlerle kullanılabilen bir fırça ve dolayısıyla bu fırça elinizde iken fondöten ile yüzünüze sıva çekebilir, pudranızla bu sıvayı sabitleyebilir ve hatta allığınızla alı al, moru mor bir sıfata bürünebilirsiniz! Fırçalarla henüz yeni yeni haşır neşir olmakta iseniz hoşunuza gidecektir ancak şimdiki aklım olsa Eco Tools fırçalarla başlardım ben işe! Hem temini daha kolay hem de daha şık ve yumuşak fırçalar..Üstelik fiyatları da üç aşağı beş yukarı bunlara denk..

2

Bu yelpaze fırçayı sırf şekli şemali hoşuma gittiği için ve diğerlerinin arasında şirin durur diyerekten almıştım 🙂 Fırça kargo paketinden çıkar çıkmaz da bu fırçayla n’apılır ki diye derde düşmüştüm 🙂 Hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra da bu yılbaşı hindisi görünümlü fırçayla, makyaj esnasında yüzüme dökülüp saçılan kiri tozu üfleme ve süpürme hareketleriyle makyaja hiç dokunup bozmadan kusurlu kısımlarını düzeltebileceğimi ve malzemeyi bol tutup sert bir şekilde uyguladığım pudra, aydınlatıcı,toz bronzlaştırıcı ve allık gibi toz toz uçuşabilitesi olan ürünlerin görünümünü ve dolayısıyla makyajımı hafifletebileceğimi keşfettim..

Bu yelpaze fırça yardımı ile toz formdaki tüm ürünleri daha hafif ve doğal bir şekilde sıfırdan uygulamak da mümkün..Sırf “dağınıklığı toparlayıcı – çöpçü fırça” olarak bellenmesin bu şirin fırça diye söylüyorum!

Hatta bu fırçanın ilginç bir fonksiyonunu da gördüm ki ben bu amaçla kullanmayı akıl edemezdim doğrusu: Göz makyajına başlanmadan evvel, özellikle de toz pigment kullanacaksanız makyajınızda, bu fırça yardımı ile alt göz kapağınızın hemen alt kısmına bolca transparan toz pudra alıp bir güzel yığıyorsunuz..Pigment göz farları hele de onlarla pek haşır neşirliğiniz yok ise uygulama esnasında tüm yüzünüze bulaşarak sizi bir iki hamlede palyaçoya çevirebilme yeteneğini haiz malzemelerdir..Göz kapağınızla işiniz bitip de göz makyajınızın tastamam olduğunu düşündüğünüzde yine bu yelpaze fırça ile göz altındaki o kum tepeciğini de süpürüyorsunuz ve o la la, kirden pastan eser kalmayan net ve temiz bir göz makyajıyla ayna karşısında kalakalıyorsunuz..

Bu fırçaları yüzünüze cilt maskesi uygulamak için de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz zira bu sentetik fırça ıslak kullanıma da elverişli..Son olarak da tırnakta ilginç enstantaneler yaratmak adına oje sürme işine bulaştı bu fırça, şahidim! Sen neymişsin ben yelpaze fırça!

3

Kendileri ilk göz ağrım, emektar kapatıcı fırçam olurlar..Bu fırçayı ben daha ziyade göz kapağıma göz farı bazı uygulamak için kullanıyorum; kapatıcı tatbiki için fazla minik bir fırça ve onun yapacağı kapatma işini de ben yine cefakâr fonföten fırçama yüklüyorum her seferinde..Şayet bir kapatıcı fırçası alınacaksa anladım ki far fırçası gibi minik bir fırça yerine daha iri ya da daha dolgun bir fırça alınmalı..Bu ara MAC’in şu üçgen makyaj süngerleriyle görüyorum fondöten ve kapatıcı işlerini ama ilk fırsatta Eco Tools’un vaktiyle gözüme kestirdiğim tekli kapatıcı fırçalarından kapacağımdır!

Kapatıcı uygulama fonksiyonuna ilaveten bu fırça ile krem göz farları ve göz kremleri de dâhil olmak üzere, krem formdaki tüm ürünleri ve hatta toz ürünleri de uygulayabilirsiniz bu arada..Kıl tüy döktüğüne hiç şahit olmadım doğrusu..

4

Arkasından konuşmak gibi olmasın ama Elf’den aldığım en kofti fırçadır kendileri zira ek yerinden ikiye ayrılması çok sürmemiş ve de onlarca yapıştırılmaya rağmen o günden sonra da iki parçası bir araya getirilememiştir! Dişleri de kırkını çıkarmadan dökülmüştü sahi! Bu fırçayla kaşlarınızı tarayıp onlara derli toplu bir görünüm kazandırabileceğiniz gibi kirpiklerinizdeki rimel kalıntılarını da temizleyip kirpiklerinizi birbirinden ayırabilirsiniz..

5

Dumanlı göz makjayı için önerilen bu fırça ile tüm bir göz makyajını aradan çıkarmak mümkün esasında..Kılları yoğun, pofuduk bir fırça bu..”Blending Brush” (Harmanlama/Karıştırma Fırçası) söylemi ile satılan fırçaların gördüğü işi de gayet iyi görüyor bana soracak olursanız..Deterjan reklamı gibi olacak ama; Farkı Fiyatı 😉 Şaka maka bu fırçanın özellikle de toz formdaki ürünleri tutuşu gayet iyi ve ederinin çok üstünde iş görürlüğü var bana göre..

6

Bu açılır/kapanır ruj fırçası onu ilk satın aldığımda bir kozmetik harikası gibi göründü gözüme ne yalan söyleyeyim ama saltanatı MAC’ten bu tip açılır/kapanır yeni bir fırça satın alana kadar sürdü 🙂 Esasında her türlü makyaj malzemesini fırça ile uygulamaya bayılıyorum ama itiraf etmek gerekirse ruju fırçayla sürmeyi halen alışkanlık edinemedim..Üşeniyorum belki de..Amaaannn nelere alışıyor insan, buna da alışırız elbet birgün 😉 Gelelim fasülyenin faydalarına: Ben bu fırçayı pek kullanışlı bulmadım dostlar, neden derseniz uzun ve dar yapısı uygulamayı çile haline getiriyor adeta..Oysa dudak fırçası dediğin biraz daha geniş, kısa ve gür olacak ki dudak boyama işi hokkadan mürekkep almaya, efendime söyleyeyim tulumbadan su çekmeye dönmesin..İki gram dudak boyasını yüz gramlık zahmetle sürmeye ses etmem derseniz sizin bileceğiniz iş.. 🙂

Kargo seçeneklerine gelecek olursak Takipli ve Takipsiz /Allaha Emanet) olmak üzere iki gönderim seçeneği sunuyorlar..Takipsiz seçenekte kargo ücreti £3,95 ve 7-14 işgünü sürecek olan uzuuunn bir yola çıkıyor kargonuz; Takipli seçenekte ise £7,95 ödüyorsunuz ama 4-6 işgünü sonra kargonuz elinizde oluyor; üstelik ilk seçenekte firma etliye sütlüye karışmam derken, ikinci seçenekte kargonuzu teslim aldığınıza ilişkin bir imza ile kendinizi sağlama almış oluyorsunuz..Parayı veren düdüğü çalıyor a dostlar!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s