Jel Eyeliner Savaşları: Mac Fluidline Blacktrack vs Inglot AMC 77

Eyeliner sürmeyi becerememeyi kendime yediremeyişimin bilmem kaçıncı yıldönümünde biraz da mecburiyetten tanışmış oldum bu ürünlerle ilk defa..Eyeliner sürememek de değil di mesele esasında, akışkan malzemeyi göz kapağında sağa sola salça olmadan zaptedebilmekte mesele kuruyana dek..

Ben bu açığımı yıllar yılı siyah göz kalemleriyle kapatmaya çalıştım; eyeliner olmaksızın göz makyajı yarım kalmış gibi duruyor, çıplak kalıyor göz adeta..Göz kalemlerindeki sorun da tatminkar bir koyuluk vermemesi ya da çok kısa süre içinde sağa sola bulaşıp tüm gün makyajı düzeltmek zorunda bırakması insanı..

Bir diğer çare de siyah göz farı ile ince bir hat şeklinde eyeliner etkisi yaratmak gözde; ama o da fazla kalıcı değil ve daha sürerken toz toprak içinde kalıyor tüm yüz bölgesi..Renk doygunluğu da tatminkar değil üstelik..

Derken çağın modası jel eyeliner çıkıyor sahneye..Son çare gördüğüm bu ürünlerde de hüsrana uğramayayım düşüncesiyle gidip piyasada methedilen en iyi iki ürüne yapışıveriyorum: Inglot AMC 77 ve Mac Fluidline Blacktrack..

20121125_154345_filtered

Kavanozların devasalığı karşısında hayretler içine düştünüz değil mi..Düşmeyin..Elinize alıp avucunuzu kapattığınızda görünmeyecek kadar küçük esasında bu kavanozlar..

20121125_154314_filtered

Şimdi öncelikle iki resim arasındaki yedi farklılık ilkesinden yola çıkalım: Mac markalı ürünün 3 gr’lık; Inglot markalı ürünün ise 5.5 gr’lık ambalajlarda satılıyor oluşuna dikkat..Oysa Mac’in ürünü 45 TL’lik fiyatıyla satılırken, Inglot’un benzer ürünü 35 TL’ye satılmakta..Basit bir doğru orantı kurmak suretiyle Mac Fluidline’in Inglot Eyelinerdan epeyce pahalı olduğunu göreceksiniz..

Öte yandan Mac’in ürünü cam kavanozda satılırken, Inglot ürününü belki de düşmelere karşı mukavemetini artırmak adına cam kavanoza koymamış..Inglot eyeliner kavanozum cidden de birkaç defa elimden düşüp sert zeminde zıp zıp zıpladı ama en ufak bir kırık ya da çatlak vakası olmadı çok şükür 🙂 Mac eyelinerim elimden hiç düşmediğinden midir yoksa adamlar yerçekimine karşı kavanozu okuyup üflediklerinden midir bilinmez ama bu durumda Mac’in cam kavanozu için dayanıklılık anlamında yorum yapamıyorum..

Bir diğer husus, Mac eyeliner kavanozunun ağzı daha dar olduğu için zamanla kuruyup çorak topraklara dönme riski daha uzun vadeli bir risk..Oysa Inglot jel eyeliner -biraz da katı kıvamından ötürü olsa gerek- ağzı oldukça geniş bir kavanpza yerleştirilmiş olduğu için birkaç ay içinde kuruyup kalıyor beddua almış gibi..Bu arada kuruyan ürünlerinizi sakın ola atmayın..Onları yeniden hayata döndürmenin yolunu da bir diğer yazımda göstereceğim bilmeyenler için..

Şimdi gelelim ürünler hakkındaki nihai düşüncelerime;

Inglot Eyeliner Gel Matte 77:

2012-02-15-21-08-10_filtered

Bu ürün Mac’in jel eyeliner ürününe göre daha yoğun kıvamlı olması dolayısıyla belki biraz daha dikkat gerektiriyor olabilir sürerken; fırça kontrolü sağlamak pek kolay değil ilk başlarda..Birkaç arkadaşıma denemeleri için verdiğimde kendilerini iki dakika içersinde ucubeye çevirişlerine şahit oldum..Ancak ürün havayla temas ettiğinde jet hızıyla kuruduğu için eliniz alıştıktan sonra bir daha alternatif aramayacağınıza bahse varım..Hızlı kuruması jel eyeliner konusunda tecrübeli olanlar için bir avantajken, bu ürünü kullanma konusunda nispeten acemi olanlar için büyük dezavantaj; hata affetmiyor zira ürün..Ürünü bir kez teninize değdirdikten sonra silip düzeltme şansınız yok desem yeridir..O denli hızlı kuruyor..Bu demek oluyor ki kavanozu içinde de ürün Mac’in jel eyeliner ürününe göre daha süratli kuruyacaktır! Öyle de oluyor zaten..Tavsiyem, ürünün kapağı açıldıktan sonra asla açık bırakılmaması; jet hızıyla geri kapatılması her kullanışta..Ayrıca ürünü işiniz bitene kadar kapağı açık tutmak yerine, fırçanız yardımıyla elinizin üzerine ya da bir kenara çıkaracağınız ürünü kullanmaya gayret edin..Zamanla tek uygulama için ne kadar ürün çıkarmanız gerektiğini de kolayca saptayabilirsiniz..Ürünün hızla kuruyor olmasının bir diğer dezavantajı da eyeliner fırçalarını kendine düşman etmesi; işiniz bittiğinde fırçalar üzerindeki ürün yüzünden taşa dönüyor ve deforme olma riskleri artıyor..Fırçayı bekletmeyip hemen o an temizlemek bir çare; bense şunu yapıyorum: Fırçanın bolunu krem temizleyicimle ya da ıslak bir mendille alıp üzerinde kalan malzeme ile de kaşları rötuşluyorum! Kalem ya da farla boyamak yerine gayet doğal bir tonda kaş biçimlendirmeye olanak veriyor bu yöntem..

Bir diğer konu, suya karşı mukavemeti çok ama çok yüksek bu ürünün..Sağda solda ürünü temizlemekten gözü korkan insanların onu kullanmaktan kaçındıklarını görüyorum ama durum öyle değil..Ben şahsen Bebak Acıbadem Sütü ile zahmetsizce temizliyorum gözümdeki ürünü..Ama şu da bir gerçek ki, öyle suyla sabunla temizlenecek bir malzeme değil bu, denemeyin bile!

Öte yandan, Inglot jel eyeliner bir kez göze sürüldü mü saatlerce akmadan bulaşmadan o kadife siyahı görünümünü koruyor..Gözünüzün içine de uygulayabilirsiniz üstelik..Yalnız göz içinde kuruluk hissi yaratabilir, demedi demeyin..

Bu arada, fırça kontrolünün ilk etapta zor gelebileceğinden bahsettim; nemli bir fırça yardımı ile uygulamayı deneyin ürünü! Kontrolü daha rahat olacaktır fırçanın..

Bu zift gibi şey gözde ağırlık hissi yaratıyor mu peki? Asla! Varlığını hissettirmiyor bile..

İlk başta bu ürün kalem, sürme, far gibi malzemelere oranla pahalı bulunabilecekse de esasında ekonomik ömrünün uzun oluşu, çok az ürün ile çok net neticeler sağlaması ve gün içersinde tazeleme gereğini ortadan kaldırması dolayısıyla uzun vadede çok daha ekonomik ve hatta bedava! Şahsen makyaj çantamdan asla eksik etmeyeceğim ürünler arasındadır Inglot AMC Jel Eyeliner  77!

Mac Fluidline Blacktrack :

2012-02-19-22-23-111_filtered

Mac’in jel eyeliner ürünü öncelikle Inglot’un benzer ürününe göre daha akışkan kıvamlı; daha kremsi formda..Bu demek oluyor ki uygulama esnasında fırça kontrolü ve uygulama hatalarından dönüş daha kolay..Kuruma süresi de Inglot’un ürününe göre daha geç..Bu durumun bir avantajı kusurlu görülen kısımlarda silip düzeltme şansı sağlıyor olması iken, dezavantajı ise kuruyana dek fazla kıpraşmamanızı gerektiyor olması..Kremsi oluşu daha ince ve daha itinalı uygulama yapma şansı veriyor belki ama kuruyana dek pandaya dönmeniz de işten bile değil! Suya, sıcağa ve zamana karşı Inglot’un benzer ürünü kadar metanetli değil açıkçası bu ürün..Saatler içerisinde göz kenarlarınızda ve özellikle de göz kapağınızın üst göz bölgenize değen kısmında lekelenmeler yapabiliyor..

Mac’in jel eyeliner ürünü de göz içine uygulanabilir bir ürün..Yalnız bu ürünün de gözünüzde kuruluk yaratma riski var..Özellikle göz kanallarınızda kuruluk hissi bırakabilir..Göz kapağında ağırlık hissi yaratmıyor öte yandan..

Sanırım tercihimi Inglot’un jel eyeliner ürününden yana kullanmayı yeğleyeceğimi çok fazla açık ettim! Mac candır, o ayrı konu; ama jel eyeliner dendi mi şahsen Inglot canandır!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s