All MAC ya da All MaMAC! MAC Mineralize Concealer NW25

Bu ürünün arkasından atıp tutmaya başlamadan evvel bir an yakın zamana kadar bırakın doğru renk ve yapıda kapatıcı seçebilmeyi, esasında kullanmayı bile doğru düzgün bilmediğimi farketmiş olduğumu anımsadım..Kapatıcı seçimi ve kullanımı ciddi bir muamma cidden; bunu kendimi de işin içine dahil ederek çevremdeki insanların ürüne ilişkin seçim ve kullanım tecrübelerine dayanan gözlemlerinden yola çıkarak söylüyorum..Bir müddet eften ve bir müddet de püften üstelik de yanlış renk tercihleri yaptığım ürünlerle yüz tane adamı rahat boyarım bugün!

Kapatıcı ve fondöten seçimi kadar zannetmiyorum ki başka bir malzeme seçim aşamasında bizi yorsun ve yanıltsın..O zaman var mısınız, önce kapatıcı seçiminde dikkat edilecek hususlarla başlayalım işe?

Öncelikle kapatıcı nedir ve bir kapatıcıdan bize ne gibi lütuflarda bulunmasını bekleyebiliriz oradan çıkalım yola; Ben kapatıcıyım iddiasıyla karşımıza çıkan  bir ürün belli başlı vazifelere göğsünü siper etmek durumundadır: Yüzümüzdeki yorgunluk izlerini silip atabilmek, göz zevkimizi bozan güneş lekesi ve diğer cilt lekelerini gizlemek, göz altlarımızdaki mor halkaları kapamak, koyu damarlarımızı örtmek, kızarıklıklarımızı saklamak, benek ve çillerimizi ele vermemek gibi bir dizi ulvi görev!

Renk ve tür seçimini (krem, stick, vs.) itiraf edelim pek çoğumuz kendi başımıza beceremiyoruz; hatta seçim işine bile nereden başlayacağımızı bilmiyoruz..Hatta ve hatta, bazen mağazadaki boya küpüne düşmüş danışman arkadaşlardan bile yanıltıcı öneriler alabiliyoruz!

Okudum, araştırdım, denedim ve yanılmadıklarımı özetliyorum şimdi;

Kapatıcının Seçimi:

*Kapatıcı alışverişine sıfır makyajla gideceksin arkadaş! Olmadı üşenmeyip makyajını oracıkta silivereceksin şayet kullanamayıp bir köşeye atacağın yeni bir ürüne daha para dökmek istemiyorsan elbet..

*Bu ürünü TV’de ya da podyumda kullanmayacaksan, mağazanın spot ışıkları altında renk ve duruşunun seni yanıltmasına bu sefer izin vermeyeceksin! Gerekirse dışarı çıkıp doğal gün ışığı altında teninde duruşunu kontrol edeceksin..

*Kapatıcını seçmenin en kolay yolu, onu kullandığın fondöteninle bir arada değerlendirmek! Şöyle ki, bir adet yaz ayları ve bir adet de diğer aylarda kullanmak üzere edindiğin iki adet fondöten için, her birine uygun; bu fondötenlerden genelde bir ton ve istisnai olarak da iki ton açık renkteki kapatıcı aradığın renktir bilesin!

*Fondöten seçimi mi? Bir kere doğru fondöten cildinin rengini değiştirmeyen; aksine onunla uyumlu olan fondöten(miş)..”miş” diyorum çünkü bunu da epeyce deneyip beyhude yanılmalarımdan sonra öğrendim..Özellikle boyun ile yüz bölgenin rengi tutmuyorsa, afedersin ama seçiminde bir enayilik var demektir! Öte yandan sarı alt tonlu fondötenler daima en iyi seçenektir..Gerçi seçiminin ilk unsuru cilt tipine göre şekillenir: Fondötenin formülü! Stick fondötenler hem taşıması hem de lokal olarak uygulanışı pratik ürünler ancak daha çok kuru cilt tüpüne uygunlar..Renkli nemlendiriciler ve BB Kremler var ki cildin herşeyden “saklayacak” bir kusuru olmamalı..Likit formdakiler her cilt tipine uygun olan  en iyi seçenek yine de..Öte yandan, toz formdaki mineral fondötenler ve pata kremler normal ve yağlı cilt tipleri için daha uygun..Sıvı fondötenler her cilt tipine uyar diye bir tespit yaptık ama yine de yağlı cilde sahip olanların yağsız; kuru ciltli olanların ise nemlendirici özelliği olan kremsi likit formüllere yönelmesinde fayda var..Benzer şekilde köpük fondötenler de yine yağlı ciltler, öbür taraftan krem fondötenler kuru cilt yapısına sahip olanlar için daha uygun ürünler..

Bir parantez daha açıp lafı daha uzatmış olacağım belki ama faydalı bir şeyler paylaşma gayretindeyim!

Sıklıkla “cildin alt tonu” denen bir bahis açılır kozmetik dendi mi..Cildin alt tonunu belirmeye yarayan çok pratik bir yöntem keşfettim ve kendimce aldığım notları da araya iliştirmek istiyorum..

Cilt Alt Tonunu Belirleme:

+Bileğimizin iç tarafınızı çeviriyoruz ve görünürdeki damarlarımızın mavi-mor mu yoksa mavi-yeşil mi göründüğüne karar veriyoruz öncelikle..Şayet bilek içi damarların görünümü mavi-mor ise soğuk (cool) alt tonlu; aksine yeşilimsi bir görünümü varsa sıcak (warm) alt tonlusunuz demektir..

+Yüzünüz temiz iken saçlarınızı yüzünüzden geriye çekiyorsunuz ve beyaz renkteki bir havluyu, tişörtü ya da bir bez parçasını yüzünüze doğru tutuyorsunuz aynanın önünde..Şayet yüzünüz yeşilimtrak görünüyorsa soğuk alt tonlu; mavimtrak görünüyorsa da sıcak alt tonlusunuz demektir..

+Aynanın karşısında durun ve boynunuza ya da kulağınıza gümüş bir kolye ya da küpe takın..Sonra gümüş olanları çıkarıp yerlerine altın olanlarını takın..Hangisinin daha iyi durduğuna karar verin şimdi de..Gümüş daha hoş göründü diyorsanız soğuk; altın daha iyi durdu diyorsanız da sıcak alt tonlusunuz muhtemelen..

+Bir yandan aynaya bakarken diğer taraftan da yüzünüzün yanına parlak pembe renkli bir bluz, havlu ya da bez parçası yerleştirin..Sonra bunu parlak turuncu renkli olanıyla değiştirin..Hangisinin daha ışıltılı/canlı durduğuna karar versin şimdi de..Pembe diyorsanız soğuk; turuncu diyorsanız da sıcak alt tonlusunuz büyük ihtimal..

Ok, fondötenimizi de bu tüyolar ışığında en azından çene kısmımızda denemek üzere -bakın bileğinizin iç kısmından uzak durun diyor işi bilenler- 3 ya da 4 seçeneğe indirgeyip deneme yanılma faslına geçiyoruz ve ciltteki duruşunu da yine muhakkak gün ışığı altında kontrol edip nihai seçimimizi yapıyoruz!

*Fondöten seçimine göre 1-2 alt ton daha açık bir kaç kapatıcıyı çenenin alt kısmında test edip onaylamaya geldi nihayet sıra..Seçim kısmına karışmıyorum neyseki! 🙂

Kapatıcının Uygulanışı:

  • Kapatıcıyı cilde uygulamadan önce işimize en çok yarayacak tüyo cildin yıkanıp nemlendirilerek uygulanışını kolaylaştırmak
  • Ciltteki leke ve koyulukları gözden kaçırmamak adına boya badana işine gün ışığı altında girmekte fayda var
  • Makyaj ustaları kapatıcının alt kirpiklerin hemen altından göz çukuruna kadar minik noktalar halinde -belki bir makyaj çubuğu ya da fırça yardımı ile-uygulanmasını öneriyor..Cilde ise asla ovuşturmadan, çok hafif darbelerle ve daha hassas uygulama şansı verdiği için orta parmağımızın ucuyla ya da minik uçlu-sık kıllı-doğal kıllardan yapılmamış bir fırça yardımı ile cilde nüfuz ettirmemizi de öğütlüyorlar..Sağa sola ovuşturacak yedirmeye çalışılırsa gözün hassas derisine zarar verebilir ya da kapatıcının silinip cilt çizgilerinize dolmasına neden olabilirsiniz diyorlar..Yedirme işlemi de dıştan içe doğru yapılmalı dediklerine göre..
  • Kapatıcının parmak ya da bir makyaj pamuğu yardımı ile yüz estetiğinizi bozduğunu düşündüğünüz bölgelere de uygulanması lazım geliyor; çene, burun ve ağız çevresindeki kırmızılık ya da koyuluklar da buna dahil..Yumuşak hareketle yedirilen kapatıcının daha sonra bir müddet kurumaya bırakılması, gerekirse ikinci bir katın geçilmesi öneriliyor; ikinci ve son kat!
  • Bazıları için sadece gerekli bir kaç noktada kapatıcı kullanmak yeterli gelebildiğinden, kapatıcının fondötenden önce ya da sonra kullanılması hususu tamamen cildin ihtiyacına ve kullanılan malzemenin türüne göre belirlenmeli imiş..Hakkında ayet yokmuş özetle! Hangisinin daha iyi netice vereceğini deneme işi de bize kalıyor bu durumda..Yine de ağır basan görüş araştırdığım ve denediğim kadarıyla göz altı halkalarının kapama amacıyla kullanılacaksa kapatıcının fondötenden önce; cilt lekeleri ve aknelerin kapatılması amacıyla kullanılacak ise de fondötenin kapatıcıdan önce kullanılması yönünde; aksi halde fondöten aşamasında kapatıcı silinip gidiyor..
  • Kapatıcılardan yana okuyup işittiğim en yoğun şikayetler kalıcı olmamaları ve göz altı çizgilerine dolup cildi olduğundan daha yaşlı göstermeleri şeklinde sıralanıyor..Bu olumsuzlukların önüne pudra yardımı ile kapatıcıyı sabitleyerek bir nebze olsun geçebilmek mümkün esasında..Ancak kullanılacak olan pudra cilt tonumuzdan koyu olmamalı zira kuru toz formdaki pudra ıslak kapatıcıyı daima koyulaştırıyor..Ben şahsen transparan pudra kullanmayı tercih ediyorum ihtiyaç durumunda..Öte yandan pudranın doğal kıllı olmayan kabarık bir fırça ile sürülmemesinde de fayda var aksi halde cilt çizgi çizgi üç vakte kadar yollara işaret ediyor! Çizgi çizgi görünümdeki kabahati esasında biraz da kullanılan ürünün miktarında aramalı; genelde ürün fazla kaçtığında çizgileniyor sanki..Hem fazla kaçan miktarı seyreltmek hem de mat bir görünüm vermek adına kapatıcı uygulanan kısmı kağıt bir havluya emdirmek iyi bir fikir olabilir..
  • Kapatıcılarla ilgili öğrendiğim bir diğer püf nokta da rastgele her kapatıcının göz altında kullanılamayacağı..Çünkü piyasadaki kapatıcılar kamujlaj amajlı olanlar ve göz altı kapatıcıları olmak üzere ikiye ayrılıyor ..Buna göre göz altındaki halkaları ve koyulukları göz altı kapatıcısı ile kapamak; ciltteki kızarıklıkları ve benzeri cilt kusurlarını ise kamujlaj sağlayacak kapatıcılılarla kapamak gerekiyor..
  • Çevremdeki insanlar arasında kapatıcıların kırışıklıkları kapama amacıyla ama beyhude çabayla kullanıldıklarına şahit oluyorum..Kırışıklarını kapatıcıyla kapatmayı başarabilen var mı bilinmez ama kapatıcı yerine göz kremi, aydınlatıcı ya da bir makyaj bazı ile bu çizgileri doldurmak daha makul..Zaten kapatıcının çizgilere dolmasının nedeni uygulanmış olduğu bölgede tutunamamış olması..Bir diğer mesele de kapatıcıyı direkt çizgilerin üzerine uygulamak..Oysa kapatılmak istenilen koyu ya da kızarık bölgeye uygulanmalı..Bu hususta şahit olduğum bir diğer durum, kapatıcının parmak yardımıyla sağa ve sola yayılarak yedirilmeye çalışılması; bu durum sadece ürünü çizgilere doldurup onları belirginleştirmeye yarıyor oysa..Ürünü fazla miktarda kullanmak da yine çizgilenme ve kırışıkları açığa vurmanın bir diper yolu! Son olarak, cilt rengimize göre fazla açık kalan renkteki ürünler de çizgilenmeyi artıran bir diğer neden..

En nihayetinde gelelim ürün incelememize;

MAC Minaralize Concealer/Mineralize Kapatıcı:

2012-02-19 22.28.02_filtered

Sahip olduğum ürün malesef bu yukarıdaki bilgileri edinmeden evvel “allaha emanet” bir yöntemle seçilmiş olduğundan şimdilerle cilt tonumla uyuşmadığına kani olup bir kenarda “mamülen” emekliye ayrılmış durumda..Belki bir gün de çok açık renkte bir kapatıcı alırım da kazara ikisini baş göz ederim, kimbilir!

Bu ürün esas itibariyle orta düzeyde kapatıcılık ve natürel ışıklı bitiriş sağlayan bir ürün..”Bitiriş” ten kasıt, ürünle işiniz bittiğinde ciltte natürel ışıklı bir görünüm bırakması ardında..Ben mat bitiriş vadeden ürünleri daha şık buluyorum; kapatıcılık vadediyorsa aynı zamanda da!

20121125_153544

Çizgilere dolması şeklinde bir probleme ben de şahit oldum; uygulama öncesi cildi kremlemek ve sonrasında da transparan bir pudra ile sabitlemek çizgilenmeyi hafifletiyor..Çizgilenmeyeydi eyiydi diyorum yani!

Kapatıcılığı vaadine uygun biçimde fazla yoğun değil..Kapatılacak şeyleriniz varsa bu ürün size göre değil..

Kalıcılığa gelecek olursak, bir kaç saat içerisinde formunun bozulduğuna şahit olmuşluğum vardır..Gün içerisinde tazelemekte fayda var..Külkedisi olsa bu ürünün yüzüne bile bakmazdı!

Ürünün güzel yanı 15 renk seçeneği birden sunuyor olması; ama içimizden bazıları(!) bu kadar renk seçeneğine rağmen yine bodoslama gidip yanlış renk seçimi yapabiliyor işte!

Ürünün kapağıyla pek çoğu gibi kafayı bozanlardanım..Kauçuk gibi bir malzemeden imal edilen kapak kirli tozlu ellerle dokunulmaya asla gelmiyor..Yapışan üzerinde kalıyor kapağın!

Fırçalı aplikatör ise gayet şık ve kullanışlı olmuş..Gerçi ürünün dibine doğru kutusunda kalan ürünü mundar etmemek adına kutuyu patlatmak gerekebilir!

Gramajı çok düşük..5 gr dediğin şuncacık şey!

52 TL fiyat etiketli ürünü ancak ve ancak hafif/orta düzeyde kapatıcılıkla mutlu olabilecek ve uzun saatler boyu makyajla gezmeyecek makyaj severlere önerebiliriz sanırım..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s